Skip to content

51 Clayton AvenueToms River, NJ 08755

Built 1945

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 23, 1998

Property Information

Block364.02
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,787
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,000
64%
Improvement Value:$170,600
36%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+5.3%
2024$8,111+15.1%
2023$7,049+0.4%
2022$7,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5650, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1945