Skip to content

30 Sunset AvenueToms River, NJ 08755

Built 1950

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Dec 1, 2008

Property Information

Block364.02
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,046
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
47%
Improvement Value:$146,100
53%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,994+5.3%
2024$4,745-4.2%
2023$4,954+0.4%
2022$4,932+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 14474, Page 1072

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11050, Page 313

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 10055, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1950