Skip to content

46 Sunset AvenueToms River, NJ 08755

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block364.02
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,921
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,000
30%
Improvement Value:$340,100
70%
Total Assessment$483,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,802+5.3%
2024$8,362+16.7%
2023$7,167+0.4%
2022$7,135+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,921DeedBook 20254, Page 93Recorded1/12/2026

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12074, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1986