Skip to content

18 Sunset AvenueToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 9, 2023

Property Information

Block364.02
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage936
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
53%
Improvement Value:$121,700
47%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+5.3%
2024$4,495-5.6%
2023$4,761+4.2%
2022$4,571+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft936DeedBook 19519, Page 958Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft936DeedBook 18307, Page 910Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12193, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1959