Skip to content

103 Wicklow CourtToms River, NJ 08755

Built 1981

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block364.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,588
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
30%
Improvement Value:$248,700
70%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+5.3%
2024$6,174+14.0%
2023$5,418+0.4%
2022$5,394+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16966, Page 587Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5300, Page 373

Property Sale

Sale
$63,490
DeedBook 4136, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1981