Skip to content

104 Wicklow CourtToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2014

Property Information

Block364.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,150
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
24%
Improvement Value:$335,700
76%
Total Assessment$442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+5.3%
2024$7,663+2.9%
2023$7,449+0.4%
2022$7,416+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 10298, Page 1749

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5451, Page 301

Property Sale

Sale
$80,990
DeedBook 4170, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1983