Skip to content

101 Menlow CourtToms River, NJ 08755

Built 1979

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block364.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,980
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
27%
Improvement Value:$296,400
73%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,441+5.3%
2024$7,069+5.2%
2023$6,720+0.4%
2022$6,690+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 17074, Page 116Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4593, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1979