Skip to content

642 Weston DriveToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block364.04
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$264,400
71%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+5.3%
2024$6,446+3.6%
2023$6,220+0.4%
2022$6,193+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,040DeedBook 17912, Page 167Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 15014, Page 1110

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 13696, Page 1702

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5581, Page 959

Property Sale

Sale
$60,150
DeedBook 3791, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1978