Skip to content

640 Weston DriveToms River, NJ 08755

Built 1979

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Dec 21, 1998

Property Information

Block364.04
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,030
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
21%
Improvement Value:$406,000
79%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,365+5.3%
2024$8,897-1.9%
2023$9,073+0.4%
2022$9,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5667, Page 807

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 3825, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1979