Skip to content

110 Menlow CourtToms River, NJ 08755

Built 1976

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jun 7, 1995

Property Information

Block364.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,026
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
28%
Improvement Value:$297,600
72%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+5.3%
2024$7,107+0.1%
2023$7,102+0.4%
2022$7,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5274, Page 696

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4772, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1976