Skip to content

170 Sunset AvenueToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block364.04
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,756
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
49%
Improvement Value:$193,600
51%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,416+5.7%
2024$6,071+2.2%
2023$5,942+0.5%
2022$5,914+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971