Skip to content

328 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1977
Other Exempt

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block364.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,879
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
31%
Improvement Value:$242,100
69%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,145+1.0%
2020$6,083+0.7%
2019$6,042+2.4%
2018$5,900+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,879DeedBook 18184, Page 1379Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13402, Page 840

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 10542, Page 584

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5143, Page 853

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4036, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1977