Skip to content

334 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block364.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,719
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$249,700
70%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+5.3%
2024$6,174-1.0%
2023$6,238+0.4%
2022$6,210+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 10487, Page 1791

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5216, Page 221

Property Sale

Sale
$77,700
DeedBook 4234, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1976