Skip to content

302 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block364.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,485
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$241,500
69%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+5.3%
2024$6,033+20.7%
2023$4,999+0.4%
2022$4,976+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,485DeedBook 18765, Page 1483Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,485DeedBook 17586, Page 361Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 15893, Page 567Recorded9/15/2014

Property Sale

Sale
$201,500
DeedBook 14683, Page 1373

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12869, Page 1202

Property Sale

Sale
$51,650
DeedBook 3778, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1978