Skip to content

354 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1977

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 28, 2004

Property Information

Block364.05
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,088
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
24%
Improvement Value:$348,500
76%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,354+5.3%
2024$7,937+7.1%
2023$7,412+0.4%
2022$7,379+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12330, Page 1470

Property Sale

Sale
$55,875
DeedBook 3673, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1977