Skip to content

635 Weston DriveToms River, NJ 08755

Built 1977

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block364.05
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
25%
Improvement Value:$320,900
75%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,796+5.3%
2024$7,407+6.4%
2023$6,964+0.4%
2022$6,934+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,084DeedBook 19201, Page 1757Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14355, Page 337

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4193, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1977