Skip to content

104 Lavenham CourtToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block364.05
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,083
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
25%
Improvement Value:$313,000
75%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+5.3%
2024$7,270+4.1%
2023$6,987+0.4%
2022$6,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000
Sq Ft2,083DeedBook 17930, Page 1010Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5260, Page 669

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4868, Page 276

Property Sale

Sale
$58,025
DeedBook 3734, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1978