Skip to content

108 Lavenham CourtToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block364.05
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,383
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$264,600
71%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+5.3%
2024$6,450-7.8%
2023$6,994+31.1%
2022$5,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,383DeedBook 18305, Page 23Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,383DeedBook 18065, Page 192Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$42,700
DeedBook 3750, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1978