Skip to content

107 Lavenham CourtToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block364.05
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,808
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
27%
Improvement Value:$294,800
73%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+25.1%
2024$5,898-3.0%
2023$6,083+0.4%
2022$6,056+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,808DeedBook 19588, Page 1094Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$254,400

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 18112, Page 1066Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5343, Page 695

Property Sale

Sale
$51,850
DeedBook 3753, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1978