Skip to content

617 Weston DriveToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 29, 1987

Property Information

Block364.05
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,079
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$277,600
72%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,026+5.3%
2024$6,675+3.7%
2023$6,437+0.4%
2022$6,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4586, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1983