Skip to content

312 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1977

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block364.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,624
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$242,000
69%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,359+5.3%
2024$6,041-3.1%
2023$6,233+0.4%
2022$6,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5691, Page 221

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4964, Page 218

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4746, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1977