Skip to content

321 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1977

Last Sale Price
$50,700
Last Sale Date
Feb 27, 1979

Property Information

Block364.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,603
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$249,700
70%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+5.3%
2024$6,174+4.6%
2023$5,903+0.4%
2022$5,877+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,700
DeedBook 3802, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1977