Skip to content

341 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1976

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block364.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,515
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
28%
Improvement Value:$278,700
72%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+5.3%
2024$6,676+15.0%
2023$5,805+0.4%
2022$5,780+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,515DeedBook 18626, Page 430Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 17421, Page 728Recorded3/27/2019

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13280, Page 503

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4982, Page 122

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 3815, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1976