Skip to content

343 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block364.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,047
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
29%
Improvement Value:$265,800
71%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,792+5.3%
2024$6,453+4.9%
2023$6,153+0.4%
2022$6,125+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,047DeedBook 18622, Page 1507Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,047DeedBook 16857, Page 369Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5579, Page 959

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4895, Page 528

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4082, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1980