Skip to content

307 Ashford RoadToms River, NJ 08755

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block364.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,266
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
34%
Improvement Value:$207,700
66%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+5.3%
2024$5,447+20.0%
2023$4,539+0.4%
2022$4,519+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4855, Page 17

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 4590, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1978