Skip to content

1738 Pheasant Hollow LaneToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block364
Lot61.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,639
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
38%
Improvement Value:$516,200
62%
Total Assessment$831,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,144+5.3%
2024$14,388+1.1%
2023$14,231+0.4%
2022$14,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft3,639DeedBook 18111, Page 1105Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$488,376
DeedBook 11662, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2003