Skip to content

1734 Pheasant Hollow LaneToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block364
Lot61.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,290
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
40%
Improvement Value:$477,300
60%
Total Assessment$792,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,436+5.3%
2024$13,715+4.4%
2023$13,134+0.4%
2022$13,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft3,290DeedBook 18194, Page 1506Recorded12/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$454,997
DeedBook 11857, Page 455