Skip to content

1739 Pheasant Hollow LaneToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block364
Lot61.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,123
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,400
32%
Improvement Value:$676,600
68%
Total Assessment$992,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,074+5.3%
2024$17,172+7.0%
2023$16,045+0.4%
2022$15,974+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft4,522DeedBook 17380, Page 101Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$649,000
DeedBook 12159, Page 1675

Property Built

Built

Year Built: 2004