Skip to content

1616/1628 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block364
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class10
Description1ST/CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage10,322
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,260,000
84%
Improvement Value:$240,000
16%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,330+5.3%
2024$25,965-20.4%
2023$32,601+0.4%
2022$32,458+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft10,322DeedBook 18728, Page 104Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4287, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1940