Skip to content

1685 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$937,500
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block364
Lot71.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,944
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
29%
Improvement Value:$556,400
71%
Total Assessment$783,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,277+5.3%
2024$13,564+8.8%
2023$12,473+0.4%
2022$12,418+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$937,500
Sq Ft3,944DeedBook 19282, Page 434Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5076, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4886, Page 994