Skip to content

616 Greenwich CourtToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 23, 2020

Property Information

Block371
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,552
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
23%
Improvement Value:$392,400
77%
Total Assessment$512,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,331+5.2%
2024$8,870+14.6%
2023$7,738+0.4%
2022$7,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,552DeedBook 17782, Page 1544Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5258, Page 501

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4332, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1974