Skip to content

832 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block375
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,771
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$246,000
73%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,119+5.2%
2024$5,816+7.6%
2023$5,406+0.4%
2022$5,382+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11559, Page 814

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 10927, Page 507

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5263, Page 830

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970