Skip to content

904 Scarlet Oak AvenueToms River, NJ 08755

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$115,875
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC0904
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description1F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
27%
Improvement Value:$69,000
73%
Total Assessment$94,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,713+5.3%
2024$1,627-10.8%
2023$1,824+0.4%
2022$1,816+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$115,875
Sq Ft640DeedBook 20218, Page 908Recorded12/8/2025

Property Sale

Sale
$94,041
Sq Ft640DeedBook 18396, Page 544Recorded3/31/2021

Property Sale

Sale
$59,363
DeedBook 11851, Page 315

Property Sale

Sale
$46,800
DeedBook 5684, Page 344

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 5370, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1993