Skip to content

1315 Arthur StreetToms River, NJ 08755

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1315
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
67%
Improvement Value:$74,200
33%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+5.3%
2024$3,881+4.3%
2023$3,722+0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,210DeedBook 20247, Page 1380Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$278,500
Sq Ft1,210DeedBook 19361, Page 295Recorded4/25/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 15487, Page 1737

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12859, Page 1220

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 10543, Page 81

Property Sale

Sale
$82,990
DeedBook 5134, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1993