Skip to content

1913 Schley AvenueToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$105,187
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC1913
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$98,700
80%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,254+5.3%
2024$2,141-13.5%
2023$2,476+0.4%
2022$2,465+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,187
DeedBook 15452, Page 563

Property Sale

Sale
$62,473
DeedBook 5614, Page 32

Property Sale

Sale
$57,533
DeedBook 5326, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1993