Skip to content

2205 Grassy Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2008

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC2205
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
23%
Improvement Value:$85,400
77%
Total Assessment$110,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,011+5.2%
2024$1,911-10.7%
2023$2,141+0.4%
2022$2,131+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5575, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1994