Skip to content

2304 Grassy Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC2304
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$131,200
49%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,850+5.3%
2024$4,608+18.1%
2023$3,902+0.4%
2022$3,885+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
Sq Ft1,622DeedBook 19367, Page 1764Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$217,813

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 16767, Page 200Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 14952, Page 1234

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5506, Page 270

Property Sale

Sale
$92,990
DeedBook 5311, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1994