Skip to content

3506 Pepperbush CourtToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC3506
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class35
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$86,800
51%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,130+5.3%
2024$2,974+13.2%
2023$2,628+61.8%
2022$1,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft900DeedBook 18529, Page 1760Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$36,959
DeedBook 5225, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1994