Skip to content

4201 Norma PlaceToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$330,001
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC4201
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class35
Description3F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
44%
Improvement Value:$171,500
56%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,584+5.2%
2024$5,306+18.6%
2023$4,474+0.4%
2022$4,454+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,001
Sq Ft1,850DeedBook 18483, Page 1914Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13729, Page 1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10680, Page 1628

Property Sale

Sale
$104,990
DeedBook 5192, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1994