Skip to content

4510 Norma PlaceToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$322,983
Last Sale Date
Mar 9, 2017

Property Information

Block37
Lot1
QualifierC4510
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage913
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
53%
Improvement Value:$121,400
47%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,672+5.3%
2024$4,438+21.5%
2023$3,652+0.4%
2022$3,636+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$322,983

From:

To:

Sq Ft913DeedBook 16718, Page 1704Recorded4/25/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 16562, Page 272Recorded11/4/2016

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14534, Page 1195

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 13739, Page 1606

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 12624, Page 921

Property Sale

Sale
$82,940
DeedBook 5490, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1997