Skip to content

888 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2021

Property Information

Block381
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage4,749
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
20%
Improvement Value:$599,600
80%
Total Assessment$753,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,723+5.2%
2024$13,045+6.5%
2023$12,249+0.4%
2022$12,196+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft4,036DeedBook 17275, Page 576Recorded10/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$232,500
DeedBook 5099, Page 534

Property Sale

SaleMulti
$86,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968