Skip to content

943 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$67,900
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block386
Lot3.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,882
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
30%
Improvement Value:$358,100
70%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,362+5.2%
2024$8,899-12.2%
2023$10,140+0.4%
2022$10,096+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 10197, Page 1880