Skip to content

951 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$613,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block386
Lot3.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,423
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,000
35%
Improvement Value:$290,000
65%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,122+5.2%
2024$7,720-1.1%
2023$7,808+0.4%
2022$7,774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$613,000
Sq Ft2,423DeedBook 19971, Page 1036Recorded4/2/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4942, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1991