Skip to content

959 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$871,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block386
Lot3.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,732
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
27%
Improvement Value:$420,000
73%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,489+5.2%
2024$9,971-11.1%
2023$11,217+4.2%
2022$10,769+351.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$871,000
Sq Ft2,732DeedBook 19099, Page 354Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,732DeedBook 17929, Page 1171Recorded6/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 17503, Page 782Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5442, Page 144

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5220, Page 91