Skip to content

297 Morrell DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block387.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage848
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
40%
Improvement Value:$113,600
60%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,455+5.3%
2024$3,282-4.7%
2023$3,445+0.4%
2022$3,430+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft848DeedBook 18808, Page 562Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft848DeedBook 18483, Page 1109Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$150,600

From:

To:

Sq Ft848DeedBook 18026, Page 223Recorded8/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956