Skip to content

247 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block388.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,532
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
20%
Improvement Value:$267,900
80%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120+5.3%
2024$5,814+2.2%
2023$5,690+0.4%
2022$5,665+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900
Sq Ft1,532DeedBook 18702, Page 1732Recorded9/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10056, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1991