Skip to content

238 Timberline RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 20, 1992

Property Information

Block388.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,450
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
22%
Improvement Value:$283,700
78%
Total Assessment$363,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+5.3%
2024$6,296+40.2%
2023$4,489+0.4%
2022$4,469+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4983, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$35,500
DeedBook 3871, Page 163