Skip to content

259 Timberline RoadToms River, NJ 08753

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block388.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class10
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,513
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,530+5.2%
2024$1,454-24.2%
2023$1,918+0.4%
2022$1,910-55.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 20218, Page 1681Recorded12/8/2025

Property Sale

Sale
$59,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 17466, Page 1239Recorded5/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 4671, Page 955