Skip to content

1784 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 29, 2000

Property Information

Block389
Lot33.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage6,000
Acreage4.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,175,000
51%
Improvement Value:$1,129,000
49%
Total Assessment$2,304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,979+5.3%
2024$39,882-21.5%
2023$50,834+0.4%
2022$50,610+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10276, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 2000