Skip to content

1746 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1986
Industrial

Last Sale Price
$6,510,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block389
Lot33.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class10
Description2B
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage36,920
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,920,000
65%
Improvement Value:$1,033,600
35%
Total Assessment$2,953,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,815+5.3%
2024$51,127+30.2%
2023$39,269+0.4%
2022$39,096+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,510,000
Sq Ft36,920DeedBook 19278, Page 1455Recorded1/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1986